The N80C196KB16 is a 16-bit microcontroller. Its memory variety is available in ROMless. The N80C196KB16 has the same peripheral set as the 8096BH and has a true superset of the 8096BH instructions. CHMOS process provides a high performance processor along with low power consumption. To further reduce power requirements, the N80C196KB16 processor can be placed into Idle or Powerdown Mode. The device has a maximum guaranteed frequency of 12 MHz. The N80C196KB16 has a maximum guaranteed frequency of 16 MHz. The ROM device does not have a speed indicator at the end of the device name. Instead it has a ROM code number.
Parametrics
N80C196KB16 absolute maximum ratings: (1)Ambient Temperature Under Bias: -55℃ to a125℃; (2)Storage Temperature: -65℃ to -150℃; (3)Voltage On Any Pin to VSS: -0.5V to -7.0V; (4)Power Dissipation: 1.5W.
Features
N80C196KB16 features: (1)8 Kbytes of On-Chip ROM/OTP Available; (2)232 Byte Register File; (3)Register-to-Register Architecture; (4)28 Interrupt Sources/16 Vectors; (5)1.75 ms 16 x 16 Multiply (16 MHz); (6)3.0 ms 32/16 Divide (16 MHz); (7)Powerdown and Idle Modes; (8)Five 8-Bit I/O Ports; (9)16-Bit Watchdog Timer; (10)12 MHz and 16 MHz Available; (11)Dedicated 15-Bit Baud Rate Generator; (12)Dynamically Configurable 8-Bit or 16-Bit Buswidth; (13)Full Duplex Serial Port; (14)High Speed I/O Subsystem; (15)16-Bit Timer; (16)16-Bit Up/Down Counter with Capture; (17)Pulse-Width-Modulated Output; (18)Four 16-Bit Software Timers; (19)10-Bit A/D Converter with Sample/Hold; (20)HOLD/HLDA Bus Protocol; (21)Extended Temperature Available.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 N80C196KB16 |
 IC MPU 16BIT 5V 16MHZ 68PLCC |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||
 N80C186-25 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 N80C186EA25 |
 IC MPU 16-BIT 5V 25MHZ 68-PLCC |
 N80C186EB25 |
 IC MPU 16-BIT 5V 25MHZ 84-PLCC |
 N80C186XL12 |
 IC MPU 16BIT 5V 12MHZ 68PLCC |
 N80C186XL20 |
 IC MPU 16BIT 5V 20MHZ 68PLCC |
 N80C186XL25 |